Kdo jsme

Jsme Kulturák. Snažíme se rozvíjet kulturní a společenský život v obci Chvalčov a jejím okolí. Spolek byl založen v roce 2019, kdy pod něj byla převedena odpovědnost za chod Letního kina Chvalčov a lokální crowdfundingové skupiny Kultura za pade (KZP). Kino i KZP vznikly již na jaře 2017 v rámci Okrašlovacího a zábavního spolku , kterého byli někteří z nás členové. Kulturák chce přinášet do života regionu netradiční kulturní akce a usiluje o to, aby se postupně etablovaly jako tradiční. Snažíme se zapojovat do své činnosti co nejrozmanitější skupinu místních obyvatel i rodáků žijících aktuálně mimo region. Naše aktivity jsou primárně financovány z výnosů Letního kina Chvalčov a příspěvků členů iniciativy Kultura za pade, podporu ale Kulturák získává i od obce Chvalčov a regionálních sponzorů. Spolek organizuje filmové projekce, autorská čtení, poslechové pořady, koncerty, výtvarné dílny, happeningy, divadelní představení.

Členové

Dagmar Červenková

Chodila na Bratrství a do lidušky na klavír a balet. V zimě jezdila lyžovat na Tesák a Troják a taky z Hostýna, když to šlo. Nejlepší zábava v létě bylo skákat na stohu slámy na Zábřehu.

Největší kulturní zážitek z dospívání bylo promítání Nebe nad Berlínem v bystřickém kině. S kamarádkou musela přesvědčit ještě dva kolemjdoucí, aby šli s nimi, aby bylo v sále bylo aspoň sedm diváků. Teď bydlí v Brně a nemusí už cizí lidi přemlouvat, aby šli do kina. A díky Kulturáku už taky ne.

Tomáš Hradil

Tomáš Hradil (*Bystřice pod Hostýnem) – hudebník, cestovatel, dramaturg, promotér.
Po studiích na FF MU v Brně žil a tvořil v Holandsku, Německu, Francii, Španělsku a Irsku. Věnuje se autorské umělecké tvorbě, bookingu, produkci koncertů
a festivalů (např. Letní a Jarní alternativa v BpH, Happening Sušil, etc…).

Frontman legendárního Chorchestru působí autorsky především v kapelách Los Perdidos, Heda Pěňová nebo Jam Club Special. Také se podílí se na projektu zhudebněné poezie I. M. Jirouse „I vši“. S hudebnicí a výtvarnicí Evou Turnovou vystupuje v hudebně-literárním pořadu Procházka turnovým hájem. S vlastní tvorbou na sólové písničkářské dráze aka Madruga. Od podzimu 2021 spolutvůrce hudebně-výtvarného projektu Warhol&Underground.
Bystřický patriot_kytarista_kulturní aktivista_zpěvák_podhostýnský bohém_autor česko-tahitského slovníku_tulák_opětovně student FF MU Brno_ a otec tří dětí.

Pavel Kubaník

Vysokoškolský učitel, v letech 2018-2022 zastupitel Chvalčova, od roku 2013 člen Okrašlovacího a zábavního spolku (OZS), od r. 2019 principál nástupnického spolku Kulturák.

V OZS inicioval a pomáhal s organizací bystřických Dnů architektury, pouliční galerie Výloha, promítací série pro rodiny s dětmi Kino po O, crowdfundingové skupiny Kultura za pade, Letního kina Chvalčov, autorských čtení a dalších akcí. Mnohé z nich pokračují pod hlavičkou spolku Kulturák.

„Veškeré veřejné akce jsou pro mě záminkou pro setkávání lidí, kteří by se třeba jinak nesešli. Sám jsem se díky všem těm projekcím, čtením a happeningům seznámil s řadou zajímavých, zábavných a inspirativních lidí a myslím, že se mi tady díky nim lépe žije. Byl bych rád, kdyby Kulturák pomáhal takovým lidem realizovat jejich nápady.“

Andrea Marečková

Stil waiting…

Lenka Šimonová

Jsem máma dvou senzačních chlapečků, projektová manažerka v chráněné dílně, bezmála 20 let žiju s RS.  Mám ráda filmy, kino, divadlo a happeningy, pěší turistiku a jídlo.

Do OZS jsem se zapojila po letech života v Praze, snaha rozproudit kulturní dění v malém městě byla výzva.  Zkoušela jsem promítání dokumentárních filmů v projektu Promítej i ty!, pomáhala při organizaci Kavárny po tmě a představení pro děti v Kině po o, Husťárny a Dnech architektury, atd.

V Kulturáku zajišťuju provoz baru v letním kině a při ostatních akcích většinou organizaci.

Baví mě věci s přesahem.  Nejen koupit kelímky, ale ještě při nákupu spojit lidi pro nákup, udělat si reklamu, následně šetřit přírodu a nevytvářet plastový odpad znovupoužíváním kelímků. A ještě je moct půjčit někomu jinému na jinou akci. To má smysl :o)

Jana Zapletalová Koláčková

Eternal seeker of balance. Vždy někde mezi vysokým a nízkým, hlubokým a povrchním, psem a kočkou, prací a rodinou, vesnicí a městem, Chvalčovem a New Yorkem, baletem a traktorem, poezií a politikou.

Vzděláním právnička, přesvědčením lidskoprávnička, praxí bořitelka hranic mezi profesemi na Justiční akademii. Ve stanovách Kulturáku hlídá rovnováhu mezi diktaturou a demokracií.