04/10/2019

Kulturákova rubrika

Spolek Kulturák, hrdý organizátor Letního kina Chvalčov, si předsevzal, že zisk vylouděný po šedesátikorunách z kapes návštěvníků na vstupném, rozpustí dle vlastního úsudku v organizaci různorodých kulturních akcí. Tyto kulturní infuze mají napomoci fanouškům letního kina (nebo alespoň některým z nich) překlenout trudné období od září do května, kdy je náš biograf z celkem pochopitelných důvodů zavřený.

Již v září jsme uspořádali coby určitou rozlučku s kinosezónou druhý ročník Festiválku Pod Kozincem. Pro vytrvalý déšť jsme přehlídku museli protentokrát skrýt pod střechu chalupy zahrádkářů a návštěva bohužel nebyla valná. I tak se ale publikum roztančilo, nejvíce patrně během vystoupení třebíčské trojice Plankton, která své verze punkových a post-punkových songů (Joy Division, Talking Heads, Nick Cave) neváhala prokládat čundráckými hymnami Wabiho Ryvoly.

Další větší akci chystají lidé z Kulturáku na listopad, tentokrát poprvé v domě, jehož název spolek nese. Komponovaný večer „Třicítka“ (KD Chvalčov, pátek 15. 11. od 19:00) bude sestávat z divadelního představení, koncertu, malé výstavy (a občerstvení). Akci s podtitulem „Narozeninový večírek k výročí listopadu ´89“ otevře holešovské Divadelní studio Viktorka s adaptací Havlovy Audience, v níž svého času zářil především Pavel Landovský v roli bodrého (nebo tupého) sládka. Holešovští ochotníci (Juráň – Leško – Popel) se svým nastudováním vystupují na přehlídkách po celé republice a sklízejí patřičný úspěch od diváků i porot. Na divadlo naváže koncertem příležitostná formace Freedom složená z hráčů uznávaných hudebních těles od undergroundových Plastic People of the Universe (Turnová) přes folkový Cymbelín (Šenkyřík, Rajmic) po Symfonický orchestr Českého rozhlasu (Horváth). Freedom si s chutí pohrávají s repertoárem Boba Dylana, Johna Lennona nebo Velvet Underground a vzhledem k hráčské bravuře a koncertním zkušenostem netřeba pochybovat, že chystaný „narozeninový večírek“ náležitě rozpumpují. Vedle občerstvení bude pro hosty připravena také malá výstava upomínající na všudypřítomnost různorodých (a dnes velmi svérázně znějících) sloganů předlistopadové doby na ulicích a ve veřejných budovách. Výstava těží především z chvalčovského obecního fotoarchivu. A když už má oslava narozeninový charakter, návštěvníci narození roku ´89 (občanku prosím s sebou) mají vstup za korunu.

Z plánovaných akcí spolku lze dále zmínit dnes už téměř jistý hudebně-literární návrat klávesisty Jiřího Hradila (Tata/Bojs) a spisovatele Jaroslava Rudiše (aktuálně běží v kinech adaptace jeho Národní třídy) na Chvalčov, pokračovat chceme rovněž v happeningu Sušil, během kterého za doprovodu vybrané lidové hudby vystoupáme na sv. Hostýn ku připomínce obrozence Františka Sušila, jednoho z nejslavnějších lidí, kterým se u nás podařilo zemřít. O těchto a jiných akcích se ovšem rozepíšeme v dalších pokračováních Kulturákovy rubriky.

sdílaj